Sześcioro dziennikarzy Gazety Wyborczej przez kilka dni na własnej skórze sprawdzało czy łatwo jest znaleźć pracę za granicą. Ten blog, to ich internetowy notes, o tyle niezwykły, że każdy może tu wpisać swoje komentarze, rady, uwagi. Szczegółowa relacja z dziennikarskiej misji niebawem w Gazecie Wyborczej i TVN 24
Blog > Komentarze do wpisu
Jak rzucić palenie w Dublinie
Pierwszego dnia pobytu z dużym zdziwieniem odnotowałem, że Polacy przyjeżdżający z kraju targają kartony polskich papierosów. ”Po co” - myślałem sobie - ”skoro i tak na miejscu jest tego w bród”? Z początku posądzałem ich o skąpstwo, ale potem zobaczyłem ceny.
Ceny papierosów w Irlandii potrafią skutecznie odzwyczaić od palenia najzatwardzialszych palaczy. 6,5 - 7 euro za paczkę (przeliczmy: euro razy cztery zł) to mocny cios. Nawet dla Irlandczyków, jak sądzę, ponieważ są w obrocie paczki papierosów tańszych, po trzy euro z groszami - ale za to po dziesięć sztuk. Praktyczne i oszczędne.
Jest jeszcze jedno: absolutny zakaz palenia w lokalach. Z początku dla palących to koszmar: muszą wychodzić z pubów i tam popalać. Ale potem nawet oni (niektórzy, co prawda) doceniają jakość zabawy w niezadymionym pomieszczeniu.
Jak dla mnie - bardzo fajny pomysł. Chociaż dla Polaków pewnie zbyt kontrowersyjny, by wprowadzić go u nas.

piątek, 09 czerwca 2006, jacek-kowalski

Polecane wpisy

  • Mecz a sprawa dublińsko-polska

    Sobota rano. Budzi mnie pikanie telefonu. Od godziny 8 do 11 odbieram 6 SMS-ów od Polaków, ktorych poznałem w Dublinie. Ania pisze: ”Jak humory po meczu?

  • A teraz dwa słowa o cwaniakach w Irlandii

    Wy wszyscy, którzy wybieracie się do Dublina w poszukiwaniu pracy: uważajcie na polsich cwaniaków!!! Cwaniak to ten osobnik, który zaczepia cię - mówiącego po p

  • O co chodzi z tymi kaczkami?

    Zanim wyjechałem do Polski, w sobotni wieczór widziałem na rzece całe mnóstwo żółtych, gumowych kaczuszek. takich do kąpieli. Czy ktoś wie, o co chodzi? Zamiesz

Komentarze
2006/06/09 13:34:20
Bo w Polsce rzadzi lobby producentow proszku do prania :)
-
zosia761
2006/06/09 13:39:27
Nie rozumiem dlaczego kontrowersyjny??? Jesli udalo sie w Irlandii to dlaczego nie mialoby sie udac w Polsce? Wytlumacz Jacku dlaczego zakaz palenia w miejscu pracy (wlasnym lub tam, gdzie pracuja inni ludzie bo o to w tym zakazie chodzi) jest kontrowersyjny?
-
fazi1978
2006/06/10 12:13:02
Kontrowersyjny, bo Polacy są strasznie kontrowersyjni ;)
-
2006/06/10 22:35:43
hmm jedzenie wlasciwie tez przeliczyc mozna x 4 i tez wydaje sie baaaaaardzo drogo. i mozna sie skutecznie odzwyczaic od jedzenia, wychodzac z twojego zalozenia.
pale, lubie zapalic do piwka, ale bardzo mi sie podoba zakaz palenia w pub'ach. wakacyjne wieczory w polskich barach, kiedy trudno jest dojrzec kolege po przeciwnej stronie stolika, bo dym jest tak gesty.. hmm + smierdzace wlosy i ubrania.. dziekuje bardzo.
kontrowersyjni polacy? irlandczykom sie udalo.. :/
-
2006/06/21 23:12:42
mialem przyjemnosc zyc w dublinie przez 2 lata,i moze mi powiesz ze 6,25 eur za fajki to drogo,mozliwe,tylko ze teraz w polsce place ok 6 tylko w zlotowkach.majac 1000 eur lub 1000 zl w polsce kupie podobna ilosc papierosow.panie drogi roznica jest jak np. jak mam wydac 1000 eur na 10 par spodni lub 1000 zl na 3 pary...